Nagłośnienie sali konferencyjnej


poznaj nowoczesne rozwiązania - kliknij

Nagłośnienia konferencyjne projekt i instalacja

Z pozoru łatwe zagadnienie jakim jest nagłośnienie sali konferencyjnej może stać się wyzwaniem gdy „wyjdziemy” poza prostą niewielką przestrzeń konferencyjną.

Większość dużych przestrzeni generuje trudne warunki akustyczne, co wymaga uważnego projektowania systemów nagłośnienia. Tutaj „powieszenie” kilku głośników może przynieść odwrotny efekt. Stawiając się w miejscu właściciela sali konferencyjnej, lub patrząc z pozycji zwykłego uczestnika konferencji spodziewamy się dobrej jakości dźwięku. Jakość dźwięku możemy postrzegać w parametrach zrozumienia mowy (STI), równomiernego ciśnienia akustycznego (głośności) oraz tendencji sprzętu do sprzężeń
Jeżeli wprowadzimy dodatkowo przestrzenie dzielone przesuwnymi ścianami akustycznymi należy wyposażyć salę w mikrofony bezprzewodowe lub mikrofony sufitowe. Należy również opracować algorytmy dzielenia lub łączenia dźwięku zgodnego z aktualną konfiguracją pomieszczeń konferencyjnych.

Tak więc planowanie nagłośnienia sali konferencyjnej to proces złożony, gdzie wymagane jest dostarczenie treści w konkretne miejsca i z uwzględnieniem ich dobrej jakości. Każdy obiekt wymaga indywidualnych rozwiązań. Warto ten proces powierzyć profesjonalistom.

logo cedia
sprawdź, co gwarantuje ten znak
Duża przekątna
Przestrzenny dźwięk
Sterowanie jednym palcem
Elektronika
Automatyzacja pomieszczenia
logo cedia
sprawdź, co gwarantuje ten znak
logo cedia
sprawdź, co gwarantuje ten znak
logo cedia
sprawdź, co gwarantuje ten znak
 

Wybór głośnikówIstotnym aspektem jest zdefiniowanie wymagań jakim ma sprostać przyszłe nagłośnienie. Nie zawsze bowiem koncentrujemy się jedynie na paśmie mowy, wymagania stawiane głośnikom wykraczają często poza ten schemat. Użytkownik sali konferencyjnej niekoniecznie zwraca uwagę czy głośniki są naścienne czy sufitowe. Dopóki komfortowo odbiera odtwarzane treści moduły głośnikowe pozostają dla niego niewidoczne. Proszę zwrócić uwagę, że pisząc „treści” celowo uogólniam. Będąc w kinie użytkownik spodziewa się głośniej, wielokanałowej ścieżki dźwiękowej, czegoś innego będzie się spodziewał w sali konferencyjnej, a czegoś innego w foyer na przerwie kawowej.

Aby dokonać prawidłowej selekcji głośników niezbędne jest zapoznanie się z warunkami panującymi w sali konferencyjnej. Niskie pomieszczenia mają swoje mankamenty, na zupełnie inne wyzwania akustyczne natkniemy się w salach z dużą ilością oszkleń. Z naszego doświadczenia stosowanie głośników pełnopasmowych jest bardziej uniwersalne. Profesjonalny głośnik odtwarzający cały zakres częstotliwości będzie miał lepsze brzmienie niż kolumny głośnikowe zorientowane jedynie na wąskie pasmo jakim jest nasza mowa. Przy okazji prezentacje multimedialne i utwory muzyczne zagrają dużo lepiej.

Zobacz również

pełne portfolio

Zobacz również

pełne portfolio

Zestawy nagłośnieniowe i akustyka


Rozmawiając o dźwięku i akustyce szybko dochodzimy do kwestii ilości głośników. Jeżeli będziemy mieli świadomość, że każdy głośnik ma określony kąt (steradian) propagacji łatwo wyobrazić sobie sposób projektowania tak, aby zapewnić każdemu z uczestników jednakową głośność.

Częstym błędem popełnianym np. przez restauratorów jest rozmieszczanie głośników relatywnie dużej mocy w rogach sali restauracyjnej. Osoby siedzące przy stolikach bezpośrednio w sąsiedztwie głośnika będą narzekały na zbyt głośną muzykę. Przy okazji restaurator nieświadomie powoduje wzbudzanie niskotonowych rezonansów pomieszczenia, co objawia się dudnieniem dźwięku. Patrząc na ten prosty przykład możemy powiedzieć, że brak dbałości o właściwe produkty i niezrozumienie zagadnień akustyki powoduje, że klienci nie czują się komfortowo. Może to powodować, że następnym razem wybiorą lokal z lepszym nagłośnieniem. Oczywiście rolę gra tutaj podświadomość, wybieramy miejsca, gdzie czujemy się lepiej.

W wielu przypadkach dobrej jakości nagłośnienie sal konferencyjnych może przyczynić się do powracających klientów, więc warto inwestować w nowoczesne rozwiązania. Sale konferencyjne najczęściej mają sufity techniczne, gdzie montaż odpowiedniej ilości głośników nie stwarza problemów. W całkowitym budżecie na wyposażenie multimedialne nie generuje wysokich kosztów, warto więc zagęścić ilość głośników mniejszej mocy. Zapewnimy w ten sposób identyczną głośność dla każdego uczestnika.

Przy większej liczbie głośników technika nagłośnieniowa prowadzi do rozwiązań linii 100V. Jest to doskonałe rozwiązanie do długich ciągów komunikacyjnych i rozległych przestrzeni. Niewątpliwym minusem jest utrata części niskotonowego pasma. W przypadku sal konferencyjnych, gdzie stosujemy systemy nagłośienia 100V, a użytkownik wymaga również dobrego basu, wzmacniamy projekty subwooferami bądź stosujemy dodatkowy system estradowy. Nawet najlepsze profesjonalne nagłośnienie sali konferencyjnej zamontowane w salach o niesprzyjającej akustyce (np. duże pogłosy) nie pokaże pełni swojego potencjału. Dlatego warto przy planowaniu przestrzeni sal konferencyjnych zwrócić uwagę na kwestie komfortu akustycznego. W większości przypadków pomaga prosta adaptacja największych powierzchni. Zastosowanie wykładziny i wymiana kasetonów na akustyczne rozwiązuje kłopoty z nadmiernym pogłosem i sprawia, że dźwięk odtwarzany podczas konferencji staje się miękki i przyjemny dla ucha.

Systemy konferencyjne nagłośnieniowe


Sekcja wzmacniaczy jest nieodzownym elementem i musi być dopasowana do zastosowanych głośników. Inne wzmacniacze i procesory stosuje się dla techniki 100V, a inne przy nagłośnieniu estradowym. Idealnie, aby elektronika znalazła się w dedykowanej szafie rackowej, co gwarantuje prawidłowe jej chłodzenie oraz łatwy dostęp serwisowy. Wzmacniacz w klasie D jest obecnie najbardziej efektywny zarówno pod względem oddawanej mocy jak i zajmowanej przestrzeni w racku. Dobrze jak ma możliwość zewnętrznego sterowania załączaniem. Dzięki temu wzmacniacze aktywowane są tylko wtedy gdy system jest włączony i gotowy do użycia, a samo załączenie odbywa się bez nieprzyjemnych trzasków.

Poza wzmacniaczami w wykonywanych przez nas salach stosujemy cyfrowe procesory audio. Zapewniają one zaawansowaną kontrolę nad odtwarzanym dźwiękiem i mogą w czasie rzeczywistym reagować na różny sposób użytkowania systemu. Procesor może dzielić dźwięk na kilka niezależnych strumieni, co jest nieodzowne przy salach dzielonych/łączonych. W tor audio można wplatać dźwięk z mikrofonów, korygować barwę, dynamikę oraz dzięki technologii DANTE® przesyłać dźwięk przez sieć na dużą odległość. Procesor automatycznie reaguje na sprzężenia dźwięku i niweluje je „ucząc się” akustyki danego pomieszczenia.

Wybierając sprzęt nagłaśniający polegajmy na rozwiązaniach profesjonalnych. Mam tutaj na myśli zarówno uważne projektowanie jak i stosowane wysokiej klasy sprzętów przeznaczonych do zastosowań komercyjnych. Montując systemy marwk typu JBL, Shure, ApartAudio, Community, Crown, Symetrix mamy przyjemność doświadczać pozytywnych wrażeń klientów zarówno w aspekcie jakości jak i długoterminowej niezawodności systemów nagłośnieniowych.

Projektujemy i montujemy profesjonalne systemy oraz zapewniamy szkolenia w zakresie ich obsługi.

Zapraszamy do współpracy

hdcinema logo

Aby móc wpełni korzystać z możliwości naszej strony
zalecamy oglądanie jej w orientacji pionowej.
indicator