
Projekt i instalacja nagłośnienia sali konferencyjnej
Z pozoru łatwe zagadnienie, jakim jest nagłośnienie konferencyjne może stać się wyzwaniem, gdy „wyjdziemy” poza prostą niewielką przestrzeń konferencyjną.
Większość dużych przestrzeni generuje trudne warunki akustyczne, co wymaga uważnego projektowania systemów nagłośnienia. Tutaj „powieszenie” kilku głośników może przynieść odwrotny efekt. Stawiając się w miejscu właściciela sali konferencyjnej lub patrząc z pozycji zwykłego uczestnika konferencji, liczymy na dobry system nagłośnienia. Jakość dźwięku możemy postrzegać w parametrach zrozumienia mowy (STI), równomiernego ciśnienia akustycznego (głośności) oraz tendencji sprzętu do sprzężeń.
Skontaktuj się w sprawie nagłośnienia z Twojej firmie. Dopasujemy urządzenia techniczne do twojej przestrzeni!



Planowanie nagłośnienia sali konferencyjnej
Jeżeli sala konferencyjna posiada przestrzenie dzielone przesuwnymi ścianami akustycznymi, wówczas należy wyposażyć salę w mikrofony bezprzewodowe lub mikrofony sufitowe. Należy również opracować algorytmy dzielenia lub łączenia dźwięku zgodnego z aktualną konfiguracją pomieszczeń konferencyjnych.
Prawidłowe nagłośnienie sali konferencyjnej wymaga dostarczenia treści w konkretne miejsca z uwzględnieniem dobrej jakości tychże treści.. Każde pomieszczenie wymaga odpowiedniego doboru indywidualnych rozwiązań. Warto więc przekazać projektowanie nagłośnienia sali w ręce profesjonalistów.
Jakie mikrofony instalujemy?
- Mikrofony bezprzewodowe
- Mikrofony nagłowne
- Mikrofony sufitowe

Wybór głośników
Istotnym aspektem jest zdefiniowanie wymagań, jakim ma sprostać przyszłe nagłośnienie. Nie zawsze bowiem koncentrujemy się jedynie na paśmie mowy, gdyż wymagania stawiane głośnikom wykraczają często poza ten schemat. Użytkownik sali konferencyjnej niekoniecznie zwraca uwagę czy głośniki są naścienne, czy sufitowe. Dopóki użytkownik komfortowo odbiera odtwarzane treści, system nagłośnienia pozostaje dla niego niewidoczny. Proszę zwrócić uwagę, że pisząc „treści” celowo uogólniam. Będąc w kinie, użytkownik spodziewa się głośniej, wielokanałowej ścieżki dźwiękowej. Czegoś innego będzie się spodziewał w sali konferencyjnej, a jeszcze innego w foyer na przerwie kawowej.
Aby dokonać prawidłowej selekcji głośników, niezbędne jest zapoznanie się z warunkami panującymi w sali konferencyjnej. Niskie pomieszczenia mają swoje mankamenty, na zupełnie inne wyzwania akustyczne natkniemy się w salach konferencyjnych z dużą ilością oszkleń. Z naszego doświadczenia wynika, że stosowanie głośników pełnopasmowych jest bardziej uniwersalne. Profesjonalny głośnik odtwarzający cały zakres częstotliwości będzie miał lepsze brzmienie niż kolumny głośnikowe zorientowane jedynie na wąskie pasmo, jakim jest nasza mowa. Tak zbudowany system nagłośnienia sprawi, że prezentacje multimedialne i utwory muzyczne zagrają dużo lepiej.
Jakie głośniki montujemy?
- Głośniki naścienne (kolumny dźwiękowe)
- Głośniki sufitowe
- Głośniki do zabudowy
- Głośniki estradowe


Zestawy nagłośnieniowe i akustyka
Rozmawiając o dźwięku i akustyce, szybko dochodzimy do kwestii ilości głośników. Jeżeli będziemy mieli świadomość, że każdy głośnik ma określony kąt (steradian) propagacji wówczas łatwo wyobrazić sobie sposób projektowania zmierzający do zapewnienia jednakowej głośności każdemu z uczestników.
Częstym błędem popełnianym np. przez restauratorów jest rozmieszczanie głośników relatywnie dużej mocy w rogach sali restauracyjnej. Osoby siedzące przy stolikach bezpośrednio w sąsiedztwie głośnika będą narzekały na zbyt głośną muzykę. Wówczas restaurator nieświadomie powoduje też wzbudzanie niskotonowych rezonansów pomieszczenia, co objawia się dudnieniem dźwięku w pomieszczeniu. Patrząc na ten prosty przykład możemy zauważyć, że nieprawidłowo dobrane głośniki oraz nie zrozumienie zagadnień akustyki powodują, że klienci lub uczestnicy spotkania nie czują się komfortowo. Może to spowodować, że następnym razem wybiorą lokal z lepszym nagłośnieniem. Wynika to z tego, że kieruje nami nasza podświadomość — wybieramy miejsca, gdzie czujemy się lepiej.
Nowoczesne rozwiązania
nagłośnieniowe
W wielu przypadkach dobrej jakości nagłośnienie sal konferencyjnych może przyczynić się do powracających klientów, więc warto inwestować w nowoczesne rozwiązania. Sale konferencyjne najczęściej mają sufity techniczne, gdzie montaż odpowiedniej ilości głośników nie stwarza problemów. W całkowitym budżecie na wyposażenie multimedialne nie generuje wysokich kosztów, warto więc zagęścić ilość głośników mniejszej mocy. Zapewnimy w ten sposób identyczną głośność dla każdego uczestnika.
Przy większej liczbie głośników technika nagłośnieniowa prowadzi do rozwiązań linii 100V. Jest to doskonałe rozwiązanie do długich ciągów komunikacyjnych i rozległych przestrzeni. Niewątpliwym minusem jest utrata części niskotonowego pasma. W przypadku sal konferencyjnych, gdzie stosujemy systemy nagłośnienia 100V, a użytkownik wymaga również dobrego basu, wzmacniamy projekty subwooferami, bądź stosujemy dodatkowy system estradowy. Nawet najlepsze profesjonalne nagłośnienie sali konferencyjnej zamontowane w salach o niesprzyjającej akustyce (np. duży pogłos) nie pokaże pełni swojego potencjału. Dlatego warto przy planowaniu przestrzeni sal konferencyjnych zwrócić uwagę na kwestie komfortu akustycznego. W większości przypadków pomaga prosta adaptacja największych powierzchni. Zastosowanie wykładziny i wymiana kasetonów na akustyczne rozwiązuje kłopoty z nadmiernym pogłosem i sprawia, że zyskujemy doskonałą jakość dźwięku. Odtwarzany dźwięk podczas konferencji staje się miękki i przyjemny dla ucha.

Systemy konferencyjne nagłośnieniowe
Sekcja wzmacniaczy jest nieodzownym elementem i musi być dopasowana do zastosowanych głośników. Inne wzmacniacze i procesory stosuje się dla techniki 100V, a inne przy nagłośnieniu estradowym. Idealnie, aby elektronika znalazła się w dedykowanej szafie rackowej, co gwarantuje prawidłowe jej chłodzenie oraz łatwy dostęp serwisowy. Wzmacniacz w klasie D jest obecnie najbardziej efektywny zarówno pod względem oddawanej mocy jak i zajmowanej przestrzeni w racku. Dobrze jak ma możliwość zewnętrznego sterowania załączaniem. Dzięki temu wzmacniacze aktywowane są tylko wtedy gdy system jest włączony i gotowy do użycia, a samo załączenie odbywa się bez nieprzyjemnych trzasków.
Nagłośnienie sal konferencyjnych - dlaczego warto wybrać HD Cinema?
Profesjonalna obsługa | Dopasowanie do indywidualnych potrzeb | Najwyższej jakości sprzęt audiowizualny | Terminowość |
Wybierając HD Cinema, masz pewność, że otrzymasz wsparcie od doświadczonych i wykwalifikowanych profesjonalistów. Zapewniamy kompleksową obsługę, zaczynając od konsultacji, przez doradztwo przy doborze odpowiednich rozwiązań, aż po instalację i serwis urządzeń. Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu możesz liczyć na niezawodne systemy multimedialne. | Każda sala konferencyjna jest inna, a jej potrzeby związane z nagłośnieniem mogą się różnić w zależności od wielkości, kształtu pomieszczenia, liczby uczestników czy specyfiki wydarzenia. Dokonamy dokładnej analizy i zaproponujemy rozwiązanie, które najlepiej odpowiada Twoim wymaganiom. Dopasowanie systemu audio-wizualnego do konkretnych potrzeb pozwala zapewnić doskonałą jakość dźwięku i obrazu w każdym typie przestrzeni. | Korzystamy z najnowszych technologii i wysokiej jakości sprzętu audiowizualnego. Dzięki temu masz gwarancję, że dźwięk będzie czysty, wyraźny i pozbawiony zakłóceń, a obrazy będą wyświetlane w wysokiej rozdzielczości. Inwestycja w sprzęt najwyższej klasy to nie tylko komfort dla uczestników wydarzenia, ale także niezawodność, która pozwoli uniknąć problemów technicznych podczas konferencji. | Podczas budowy obiektów biurowych terminowość prac jest kluczowa. Doskonale rozumiemy znaczenie punktualności. Gwarantujemy, że dostarczymy, zainstalujemy i zaprogramujemy cały sprzęt w ustalonym czasie, aby uniknąć niepotrzebnych opóźnień. Dzięki naszemu doświadczeniu możesz być pewien, że wszystko będzie gotowe na czas, a konferencja przebiegnie bez zakłóceń. |
Sprawdź opinie o nas!
Darek W Darek W 5/5 | Marcin Kozak 5/5 | Joachim Krawiec 5/5 | Jacek Bilas 5/5 |
---|---|---|---|
Kalibracja Tv Panasonic tx50dx700. Kalibracja przebiegła bardzo sprawnie. Różnica w jakości obrazu widoczna. Polecam . Zadowolenie gwarantowane. P. Stanisław miły człowiek, jak ja fascynuje się dobrym dźwiękiem i obrazem. Wszystkim fanom kina domowego polecam skalibrować swój TV. Poczujesz różnicę. | Absolutny top wśród firm oferujących projektowanie i wykonanie kin domowych premium. Pełen profesjonalizm i dbałość o każdy szczegół. Z całego serca polecam ich usługi każdemu, kto marzy o kinie domowym najwyższej klasy! | Korzystam z usług HDCINEMA od lat. Realizacja systemu audiowizualnego, kalibracja telewizora pozwoliła na uzyskanie perfekcyjnego obrazu i dźwięku. Realizacja systemu inteligentnego domu wykonana znakomicie, elastycznie i terminowo; uzyskany efekt przewyższający oczekiwania. Polecam, firma i ludzie godni zaufania. | Korzystam z usług HDCINEMA od lat. Realizacja systemu audiowizualnego, kalibracja telewizora pozwoliła na uzyskanie perfekcyjnego obrazu i dźwięku. Realizacja systemu inteligentnego domu wykonana znakomicie, elastycznie i terminowo; uzyskany efekt przewyższający oczekiwania. Polecam, firma i ludzie godni zaufania.W wykonywanych przez nas salach stosujemy cyfrowe procesory audio |
Oprócz wzmacniaczy, w naszych projektach sal konferencyjnych używamy cyfrowych procesorów audio. Zapewniają one zaawansowaną kontrolę nad odtwarzanym dźwiękiem i mogą w czasie rzeczywistym reagować na różny sposób użytkowania systemu. Procesor może dzielić dźwięk na kilka niezależnych strumieni, co jest nieodzowne przy salach dzielonych/łączonych. W tor audio można wplatać dźwięk z mikrofonów, korygować barwę, dynamikę oraz dzięki technologii DANTE® przesyłać dźwięk przez sieć na dużą odległość. Procesor automatycznie reaguje na sprzężenia dźwięku i niweluje je „ucząc się” akustyki danego pomieszczenia.
Wybierając sprzęt nagłaśniający, polegajmy na rozwiązaniach profesjonalnych. Mam tutaj na myśli zarówno uważne projektowanie, jak i stosowane wysokiej klasy sprzętów przeznaczonych do zastosowań komercyjnych. Montując systemy marek typu: JBL, Shure, ApartAudio, Community, Crown, Symetrix, mamy przyjemność doświadczać pozytywnych wrażeń klientów zarówno w aspekcie jakości jak i długoterminowej niezawodności systemów nagłośnieniowych.
Projektujemy i montujemy profesjonalne systemy nagłośnieniowe oraz zapewniamy szkolenia w zakresie ich obsługi. W przypadku sal konferencyjnych ze względu na ich dużą powierzchnię konieczne jest odpowiednie rozmieszczenie głośników i ich odpowiednia ilość, aby zapewnić stałe ciśnienie akustyczne każdemu uczestnikowi. Nagłośnienie uzupełnione jest cyfrowymi mikrofonami bezprzewodowymi, wzmacniaczami mocy z automatycznym trybem standby i streamerami muzycznymi odtwarzającymi muzykę np. w trakcie przerwy kawowej.
Dostarczamy sprzęt audiowizualny do sal konferencyjnych
Dostarczamy kompleksowy sprzęt audiowizualny do sal konferencyjnych, w tym wysokiej jakości głośniki, mikrofony, projektory, systemy nagłośnieniowe czy video-konferencyjne, które zapewniają niezawodną jakość dźwięku i obrazu. Dzięki naszej ofercie każda prezentacja, spotkanie biznesowe czy szkolenie zyska profesjonalną oprawę, umożliwiając efektywną komunikację i komfort uczestników.
Zrealizowane nagłośnienia
sal konferencyjnych


Poznaj nasz
proces realizacji

