Amplituner wideo
Odkąd w amplitunerach pojawiły się sygnały wideo stały się one prawdziwym centrum domowego systemu audiowizualnego. Z początku jakość composite z rozdzielczością 480i lub 576i nie wprawiała w szczególny zachwyt, ale rewolucja postępowała również w tej dziedzinie. Szybko przeskoczono do sygnałów s-video cechujących się lepszą jakością obrazu przy tej samej rozdzielczości. Było to możliwe dzięki oddzieleniu informacji o kolorze (chrominancji) od jasności (luminacji). Ostatnim sygnałem, który początkowo w wersji analogowej był przesyłany trzema przewodami YPbPr znany jest pod nazwą component video. Component szybko został rozwinięty do wersji cyfrowej YCbCr i zdolny był przenosić sygnały 1080p zwane „full HD”.
Wszystkie powyższe standardy nie zawierały ścieżki audio, co wymagało większej ilości przewodów, oddzielnych dla video i oddzielnych dla audio. W efekcie w pełni podłączony amplituner straszył potężną ilością przewodów.
Dalej poszło już bezboleśnie, równolegle w branży komputerowej powstał cyfrowy sygnał DVI i ostatecznie kinowy, dobrze nam znany, HDMI. Co ciekawe HDMI obok obrazu wysokiej rozdzielczości przenosi również wielokanałową ścieżkę audio, czego brak w DVI. Dlatego stosują przejściówki HDMI – DVI utracimy informację o dźwięku. Teraz HDMI jest królującym standardem, daje cyfrową jakość w fenomenalnej rozdzielczości, również w kwestii sygnałów 3D.
Pozdrawiamy HDCINEMA Systemy Multimedialne.