Sprawdź kalibrację swojego TV/projektora! Kliknij
HDCinema logo

Nowoczesne technologie
w prostych słowach

Amplitunerowa (r)ewolucja – czyli dlaczego Technics nie jest już sexy. (6)

Amplitunerowa (r)ewolucja – czyli dlaczego Technics nie jest już sexy. (6)

Amplituner wideo

Odkąd w amplitunerach pojawiły się sygnały wideo stały się one prawdziwym centrum domowego systemu audiowizualnego. Z początku jakość composite z rozdzielczością 480i lub 576i nie wprawiała w szczególny zachwyt, ale rewolucja postępowała również w tej dziedzinie. Szybko przeskoczono do sygnałów s-video cechujących się lepszą jakością obrazu przy tej samej rozdzielczości. Było to możliwe dzięki oddzieleniu informacji o kolorze (chrominancji) od jasności (luminacji). Ostatnim sygnałem, który początkowo w wersji analogowej był przesyłany trzema przewodami YPbPr znany jest pod nazwą component video. Component szybko został rozwinięty do wersji cyfrowej YCbCr i zdolny był przenosić sygnały 1080p zwane „full HD”.
Wszystkie powyższe standardy nie zawierały ścieżki audio, co wymagało większej ilości przewodów, oddzielnych dla video i oddzielnych dla audio. W efekcie w pełni podłączony amplituner straszył potężną ilością przewodów.
Dalej poszło już bezboleśnie, równolegle w branży komputerowej powstał cyfrowy sygnał DVI i ostatecznie kinowy, dobrze nam znany, HDMI. Co ciekawe HDMI obok obrazu wysokiej rozdzielczości przenosi również wielokanałową ścieżkę audio, czego brak w DVI. Dlatego stosują przejściówki HDMI – DVI utracimy informację o dźwięku. Teraz HDMI jest królującym standardem, daje cyfrową jakość w fenomenalnej rozdzielczości, również w kwestii sygnałów 3D.

Pozdrawiamy HDCINEMA Systemy Multimedialne


Specjalista z dziedziny nowoczesnych technologii multimedialnych. Z zamiłowania akustyk.
Założyciel firmy hdcinema, za pośrednictwem której realizuje swoją pasję do dobrej jakości obrazu i dźwięku.


Komentarze


Zobacz również


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/klient.dhosting.pl/stanyy/hdcinema.pl/public_html/blog2/tpl/modern/modules/news-details.php on line 42