Nowoczesny projekt domowej sali kinowej dla 9 osób to idealna propozycja dla ludzi ceniących sobie komfort i wygodę. Kino domowe sprawi, że bez wychodzenia z domu poczujesz się jak w prawdziwej i prestiżowej sali kinowej - a to wszystko za sprawą wysokiej jakości sprzętu elektronicznego światowej klasy producentów. Niżej przedstawiamy jaki sprzęt wybraliśmy do naszej najnowszej realizacji.
Projekt prywatnej sali kinowej - wymiary pomieszczenia
Podstawą domowej sali kinowej jest dobrze zagospodarowana przestrzeń pomieszczenia. Coraz więcej rodzin decyduje się na wykorzystanie poddasza lub pomieszczeń piwnicznych i do zaaranżowania prywatnej sali kinowej w domu. Należy pamiętać, że wielkość przestrzeni w tym przypadku ma ogromne znaczenie. W omawianym projekcie domowej sali kinowej mieliśmy do dyspozycji osobne pomieszczenie o powierzchni 38m2. Taki rozmiar pokoju pozwala na odpowiednie rozmieszczenie sprzętu audio-wideo, uwzględniając przy tym odpowiednią odległość ekranu i głośników od widza, dzięki czemu uzyskujemy wrażenia jak z prawdziwej sali kinowej. Przykładowe wymiary pokoju przeznaczonego na kino domowe, według standardu THX to:
- wysokość - 3,2 m,
- szerokość - 4,8 m,
- długość - 8 m.
Domowa sala kinowa - akustyka ma znaczenie
Komfort podczas oglądania filmu jest bardzo ważny. Oglądanie filmów nie sprawia przyjemności, jeżeli do pomieszczenia kinowego dochodzą niepożądane dźwięki z zewnątrz. Problem ten można wyeliminować dzięki odpowiedniej izolacji akustycznej okien, drzwi, ścian i stropów, która skutecznie wygłuszy pomieszczenie. W tym celu stosuje się m.in. sufity podwieszane i płyty perforowane, które zapewniają odpowiednią akustykę pomieszczenia. Przygotowując własny pokój kinowy w domu, ważne jest, aby izolacja działała w obie strony i chroniła zarówno przedostawanie się dźwięku z zewnątrz do wewnątrz sali, jak i blokowała wydostawanie się ścieżki dźwiękowej na zewnątrz. Taka izolacja akustyczna pozwoli nam oglądanie filmów w komfortowych warunkach, bez przeszkadzania innym domownikom. Wykonanie dedykowanych elementów akustycznych gwarantuje minimalizację rezonansów własnych kina domowego. Zastosowana technologia i wyważona ilość ustrojów pochłaniających w naszym najnowszym projekcie zapewnia obniżenie pogłosu pomieszczenia do 0.45 - 0.5 sek. Jest to pogłos gwarantujący naturalny odbiór ścieżki dźwiękowej w trakcie oglądania filmów, dzięki czemu prywatna sala kinowa zapewnia odpowiednie wrażenia akustyczne.
Nagłośnienie 7.2 stworzone z głośników B&W
Dzięki optymalnie rozmieszczonym głośnikom w domowej sali kinowej widzowie, mogą odnieść wrażenie, że przedstawiona na ekranie scena rozgrywa się dookoła nich. System nagłośnienia kinowego składa się z procesora dźwięku, który odtwarza ścieżkę dźwiękową podczas seansu. Prawidłowy dobór urządzeń do wysokiej jakości kina domowego nie bazuje jednak na subiektywnych decyzjach osoby dobierającej konfigurację. Aby uzyskać idealny dźwięk, należy wziąć pod uwagę szereg czynników i skupić się przede wszystkim na sprzęcie dostosowanym do panujących w danym pomieszczeniu warunków. Do standardowej, nowoczesnej sali kinowej dla 9 osób polecamy nagłośnienie 7.2 w wersji instalacyjnych głośników B&W, które ma naprawdę bardzo dobre parametry. Taki wariant użyliśmy we własnym projekcie pokoju kinowego. Dzięki zastosowaniu wysokiej klasy przetworników oraz symetrycznemu układowi wzmacniacza mocy, widz otrzymuje jakość dźwięku o spektakularnej naturalności i czystości. Producent, stosując profesjonalne karbonowe głośniki wysokotonowe, kevlarowe głośniki FST i 7” głośniki Rohacell® (technologię zapożyczoną wprost z rynku lotniczego) zapewnia niską masę drgającą, a co za tym idzie wysoką dynamikę głośników, a jednocześnie nadzwyczajną sztywność membran. Dzięki temu podczas oglądania filmów, a także słuchania muzyki, uzyskujemy idealny dźwięk ku uciesze naszych uszu.
Ekran Stewart Filmscreen o imponującej przekątnej 176 ”
Duży ekran to podstawa zarówno standardowego jak i domowego kina. Bez niego niemożliwe by było stworzenie sali kinowej. Ekrany pochodzące od znanego i cenionego producenta Stewart Filmscreeen to nowoczesna i innowacyjna linia ekranów projekcyjnych. Każdy ekran jest indywidualnie konfigurowany i wykonywany pod specjalne zamówienie. Charakteryzują się przede wszystkim wysoką jakością tkanin projekcyjnych dostosowanych do projekcji 4K UHD, doskonałą płaskością i jednorodnością rozproszenia światła. Do naszego projektu kina domowego (sali kinowej) na 9 osób zastosowaliśmy Ekran Stewart Filmscreen o imponującej przekątnej 176”, co gwarantuje absolutnie doskonałą jakość obrazu na ekranie oraz odlotowe wrażenia podczas seansu filmowego.
Główne zalety ekranów Stewart Filmscreen:
- szeroki wybór ekranów ramowych, maskowanych, elektrycznych, itp.
- doskonała jednorodność materiału (własne laboratorium badawcze)
- równomierne rozproszenie światła
- ramy pokryte aksamitem (brak refleksów świetlnych)
- indywidualnie konfigurowane,
- doskonale sprawdzające się do projekcji 4K+.
Pełna automatyka domowej sali kinowej
Ściany kina domowego powinny być w kolorze ciemnym o matowym wykończeniu, gdyż takie rozwiązanie sprawi, że światło emitowane przez projektor nie będzie się w nich odbijać i rozpraszać widza. Ważne jest, aby salę kinową urządzić w taki sposób, by ściany odpowiednio harmonizowały się z kolorem mebli. Zastosowanie dyskretnego i ściemnionego oświetlenia w trakcie projekcji filmu eliminuje niepożądany kontrast między ekranem a resztą pomieszczenia. Do delikatnego rozjaśnienia mroku w kinie idealnie sprawdzają się podświetlane podesty i lampki oraz punktowe oświetlenie ścienne, pozwalające na swobodne poruszanie się. Świetnym rozwiązaniem są światłowodowe lampy wkomponowane w panele ścienne, sufit lub wszelkiego rodzaju elementy dekoracyjne. Ich zastosowanie zapewnia nie tylko oświetlenie wnętrza, ale również stanowi elegancki element dekoracyjny wnętrza. We własnym projekcie zastosowaliśmy pełną automatykę sterującą natężeniem światła w sali kinowej. Wygodne, precyzyjnie działające rozwiązanie pozwoli w pełni korzystać użytkownikom z emitowanych projekcji w domowym zaciszu.
Zobacz nasze realizacje kin domowych.
Prywatna sala kinowa - o czym jeszcze należy pamiętać?
Projektując profesjonalną salę kinową w domu, nie można zapomnieć o jej ogólnym wystroju i dodatkach, które sprawią, że będziemy mogli w pełni zrelaksować się podczas projekcji filmu i pomogą nam stworzyć odpowiedni klimat w pomieszczeniu. Decydując się na kino w domu, pamiętajmy zatem o takich elementach jak:
- wygodna sofa, narożnik lub rozkładane fotele z podnóżkami (istnieją również fotele kinowe, dedykowane specjalnie do domowego kina, z wbudowanymi elementami na kubek czy popcorn),
- pufy, fotele workowe typu beanbag (uwielbiane zwłaszcza przez dzieci), które zapewnią dodatkowe miejsca do siedzenia, gdy dla oglądających zabraknie foteli,
- szafki i konsole RTV, w których będziemy mogli ukryć sprzęt do kina domowego oraz nagłośnienia,
- stolik kawowy i/lub pomocnicze stoliki boczne, na które można swobodnie odłożyć napoje i przekąski podczas seansu,
- rolety i/lub grube aksamitne zasłony przyciemniające okna, dzięki którym światło z zewnątrz nie będzie rozpraszało nas podczas oglądania filmu, a nasza domowa sala kinowa zyska niepowtarzalny teatralny charakter, naprawdę warto w nie zainwestować,
- puchaty dywan lub miękka wykładzina dywanowa, narzuty i poduchy, których tekstury i bogate wzornictwo dopełnią charakteru naszego pomieszczenia oraz sprawią, że domowy pokój kinowy stanie się ciepły i przytulny.
Kino domowe - estetyka wnętrza
Wygospodarowanie w domu odrębnego pokoju projekcyjnego na kino domowe, daje wiele możliwości pod względem jego aranżacji. W zależności od preferencji, salę kinową można urządzić tematycznie, nawiązując np. do ulubionego filmu. Ważne by osoba oglądająca film czuła się w niej komfortowo a zastosowane rozwiązania nie rozpraszały jej uwagi podczas seansu. Projekt prywatnej sali kinowej dla 9 osób powinien połączyć szereg aspektów technicznych tak, aby zoptymalizować odtwarzanie torów audio i video. Architekci czuwają, by zapewnić widzowi komfort i wygodę podczas seansu. Wymienione wyżej wytyczne pozwolą Ci osiągnąć perfekcję działań, a stworzona w domu sala kinowa lub dowolna strefa rozrywki z całą pewnością zachwyci swoją funkcjonalnością i wyjątkowym wyglądem
Na blogu możesz zobaczyć także nasze inne projekty na sale kinowe oraz zdjęcia z ich realizacji na terenie całej Polski.
Specjalista z dziedziny nowoczesnych technologii multimedialnych. Z zamiłowania akustyk.
Założyciel firmy hdcinema, za pośrednictwem której realizuje swoją pasję do dobrej jakości obrazu i dźwięku.