Sprawdź kalibrację swojego TV/projektora! Kliknij
HDCinema logo

Nowoczesne technologie
w prostych słowach

Inteligentny dom w Twoim smartfonie

Inteligentny dom w Twoim smartfonie

Kto teraz może obejść się bez smartfona? To część naszej codzienności; mamy tu mapy, internet, prywatne treningi, gazetę, książki, pilota i setki innych ulubionych aplikacji. Nowoczesne technologie otaczają nas, a my cieszymy się, że np. nasza nowa pralka wysyła nam sms’a jak skończy program.

Nie muszę nikogo przekonywać o zaletach automatyzacji domu, ale warto wspomnieć, jaka jest podstawowa funkcja takiej inteligentnej instalacji. Zapewne znalezienie rolet sterowanych z pilota z funkcją dowolnego ich grupowania nie nastręcza większych trudności. Mało tego, można je zapewne rozbudowywać o czujniki zmierzchowe, siły wiatru, itp. To nie jest jednak inteligentny dom.

Sterowanie światłem? Owszem też znajdziemy sporą gamę rozwiązań. Podobnie ze sterowaniem bramami, nawadnianiem ogrodu itp. I tu docieramy do sensu inteligentnej instalacji.

Idea inteligentnych domów

Automatyka steruje nie tylko wszystkimi wymienionymi powyżej systemami, ale przede wszystkim scala je w jeden spójny organizm. Jeśli chwilę się zastanowimy, ma to głębszy sens. Tworzenie autonomicznych, zamkniętych instalacji, które nic nie wiedzą o urządzeniach w najbliższym otoczeniu nie ma większego sensu. Dopiero komunikacja pomiędzy poszczególnymi urządzeniami pozwala stworzyć instalację inteligentną, która w określony sposób wpływa na nasz dom i jego domowników.

Dobrze zaprogramowana instalacja charakteryzuje się logicznym zachowaniem na określone sytuacje lub zmienne warunki panujące wewnątrz lub na zewnątrz domu.

oświetlenie w domu sterowane smartfonem

Inteligentne instalacje w praktyce

Wyróżniamy zachowania domu, które użytkownik może aktywować lub dostosować do swoich preferencji – np. ogrzewanie i profil temperatur w wybranych pomieszczeniach, regulowanie rekuperacji, zapamiętywanie scen świetlnych itp.

Z drugiej strony istnieją funkcje zdefiniowane podczas pierwotnej konfiguracji, które są autonomiczne dla Twojego domu. Są to głównie funkcje bezpieczeństwa oraz zautomatyzowane codzienne czynności. Przykładowo:

  • Przy aktywacji sygnału z czujnika zalania zawór wody zamknie się automatycznie. 
  • Oświetlenie elewacji i ścieżek komunikacyjnych aktywowane jest przy zachodzie słońca. 
  • Uzbrojenie alarmu uruchamia opuszczenie wszystkich rolet. 
  • Zbyt silny wiatr powoduje zwinięcie markizy
  • Efektywnie wykorzystanie nawadniania ogrodu uzależnione od warunków atmosferycznych. 
  • Spadek temperatury i opady uaktywnia odladzanie rynien i podjazdu
  • Oświetlanie korytarzy przy wykryciu ruchu z natężeniem światła zależnym od pory dnia 
  • Oraz wiele innych użytecznych funkcji, które podnoszą Twój komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Inteligentny dom gotowy na zmiany

Automatyka ma gigantyczną przewagę nad instalacjami tradycyjnymi. Patrząc na dom z perspektywy dziesięciu, dwudziestu lat powinniśmy mieć możliwość wprowadzania zmian bez ingerencji w okablowanie. Z pewnością przyszłość przyniesie nowe fantastyczne urządzenia i nowe funkcjonalności, które chętnie znajdziesz w swoim domu. Tu ujawnia się kolejna z zalet inteligentnej instalacji. Posiadając takową z pewnością nie skończysz na rosnącej liczbie przedłużaczy, routerów i innych „prowizorek”.


Intuicyjne sterowanie smartfonem

Wracając do aplikacji w smartfonie – każdy doceni możliwość sterowania swoim domem z dowolnego miejsca na świecie. Na ekranie, który zawsze nosisz przy sobie masz możliwość przechwycenia video-rozmowy z domofonu, masz podgląd kamer i wgląd w aktualny stan systemu. 

Nieaktywne gniazdka w prasowalni sygnalizowane kolorowym statusem, możliwość zdalnego uzbrojenia alarmu i wiele innych podobnych funkcji to doskonałe narzędzia dla zapominalskich. Pozwól, aby Twój dom pamiętał o rutynowych sprawach i przypominał Ci o nich we właściwym czasie lub po prostu je realizował.

Żyj komfortowo i bezpiecznie!
Specjalista z dziedziny nowoczesnych technologii multimedialnych. Z zamiłowania akustyk.
Założyciel firmy hdcinema, za pośrednictwem której realizuje swoją pasję do dobrej jakości obrazu i dźwięku.


Komentarze


Zobacz również


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/klient.dhosting.pl/stanyy/hdcinema.pl/public_html/blog2/tpl/modern/modules/news-details.php on line 42