Sprawdź kalibrację swojego TV/projektora! Kliknij
HDCinema logo

Nowoczesne technologie
w prostych słowach

Amplitunerowa (r)ewolucja – czyli dlaczego Technics nie jest już sexy. (7)

Amplitunerowa (r)ewolucja – czyli dlaczego Technics nie jest już sexy. (7)

HDMI

Sygnał HDMI daje cyfrową bezstratną transmisję materiałów audio i video. Ilość danych, która jest w nim przenoszona jest tak duża, że istotnie ograniczona jest maksymalna długość przewodu HDMI. Specyfikacja mówi o 15m, spotkaliśmy się z działającymi przewodami o długości 22m. Przewód HDMI ma przenieść sygnały cyfrowe, dopóki je przenosi (mamy obraz i dźwięk) nieistotna jest jego jakość, producent czy inne marketingowe wodotryski. Kłopot zaczyna się przy dłuższych odcinkach. Tu zalecamy markowe przewody, zwłaszcza w przypadku instalacji stałych. Oczywiście pozostają takie kwestie jak odporność mechaniczna i degradacja w czasie zastosowanych przewodów, markowy przewód nie będzie się wypinał, a jego złocone końcówki nie zaśniedzieją.

Sygnał HDMI przyjął się błyskawicznie w świecie kina domowego, każdy amplituner od lat ma na pokładzie przynajmniej kilka gniazd HDMI. Uprościła się topologia połączeń między urządzeniami, jeden przewód przenosi dźwięk i obraz w bezstratnej jakości 1080p i wielokanałowym dźwiękiem. Ilość danych dochodzi do 10,2 Gbit/s co powinno uciąć jeszcze na długo wszelkie dyskusje na temat bezprzewodowych projekcji w prawdziwym kinie domowym. Bo jak upakować tyle danych nawet w najnowsze wi-fi 802.11n z teoretycznymi przepustowościami do 150Mbit/s?


Specjalista z dziedziny nowoczesnych technologii multimedialnych. Z zamiłowania akustyk.
Założyciel firmy hdcinema, za pośrednictwem której realizuje swoją pasję do dobrej jakości obrazu i dźwięku.


Komentarze


Zobacz również


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/klient.dhosting.pl/stanyy/hdcinema.pl/public_html/blog2/tpl/modern/modules/news-details.php on line 42