Sprawdź kalibrację swojego TV/projektora! Kliknij
HDCinema logo

Nowoczesne technologie
w prostych słowach

Kino w piwnicy (1).

Kino w piwnicy (1).

Nieużywane pomieszczenie w piwnicy (bądź na poddaszu) jest świetnym pomysłem na stworzenie swojego własnego kina. Profesjonalne kino powinno mieć właściwe gabaryty, tj. objętość nie mniejszą niż 35 m3 oraz wysokość min. 2.4m.
Należy zastanowić się nad ilością osób, które jednocześnie będą oglądały film. Jeżeli są to 3-4 osoby zapewne zmieszczą się na jednej dużej kanapie, dla większej ilości osób konieczne będzie stworzenie dwóch-trzech rzędów. O ile wysokość pomieszczenia na to pozwala rzędy tylne powinny być podniesione tak, aby każdy widział cały obraz. Widownia bowiem jest najważniejszym elementem kina. To do niej dopasowuje się przekątną ekranu, jego lokalizację oraz rozmieszczenie głośników. Przy jednym rzędzie wystarczający jest system 5.1, w kinie z większą ilością rzędów zasadniejszy będzie system 7.1.

Zwróćmy uwagę, aby ekran nie znajdował się w pobliżu drzwi, aby wchodzące osoby nie przeszkadzały widzom. Zadbajmy o właściwą wentylację pomieszczenia, najlepiej z jednostką klimatyzacyjną. Wentylacja nie może mieć połączenia z innymi pomieszczeniami, gdyż podczas seansów dźwięk może propagować za jej pośrednictwem i przeszkadza pozostałym domownikom.

CWM8-5 Rear View_m

Należy zadbać o właściwą akustykę pomieszczenia, najlepiej projekt akustyczny powierzyć specjalistom, co zaowocuje odpowiednim pogłosem w pomieszczeniu oraz precyzyjną sceną muzyczną. Należy zidentyfikować rezonanse pomieszczenia, ocenić ich szkodliwość w całym paśmie i te dominujące wyeliminować.

Pomieszczenie do projekcji kinowych musi mieć możliwość całkowitego zaciemnienia, co wpływa na znaczne podniesienie kontrastu obrazu. Również ciemny kolor ścian sprzyja projekcji.


Specjalista z dziedziny nowoczesnych technologii multimedialnych. Z zamiłowania akustyk.
Założyciel firmy hdcinema, za pośrednictwem której realizuje swoją pasję do dobrej jakości obrazu i dźwięku.


Komentarze


Zobacz również


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/klient.dhosting.pl/stanyy/hdcinema.pl/public_html/blog2/tpl/modern/modules/news-details.php on line 42