Sprawdź kalibrację swojego TV/projektora! Kliknij
HDCinema logo

Nowoczesne technologie
w prostych słowach

Domowa sala kinowa dla 9 osób - projekt i realizacja

Domowa sala kinowa dla 9 osób - projekt i realizacja

Nowoczesny projekt kina domowego dla 9 osób to idealna propozycja dla ludzi ceniących sobie komfort i wygodę. Takie rozwiązanie sprawi, że bez wychodzenia z domu poczujesz się jak w prawdziwej i prestiżowej sali kinowej, a to wszystko za sprawą wysokiej jakości sprzętu elektronicznego światowej klasy producentów. Niżej przedstawimy jaki sprzęt wybraliśmy do naszej najnowszej realizacji.

Wymiary domowej sali kinowej

prywatna sala kinowaPodstawą jest dobrze zagospodarowana przestrzeń. Coraz więcej rodzin decyduje się na wykorzystanie poddasza lub pomieszczeń piwnicznych i do zaaranżowania prywatnej sali kinowej w domu. Należy pamiętać, że wielkość przestrzeni w tym przypadku ma ogromne znaczenie. W tym wypadku mieliśmy do dyspozycji pomieszczenie o powierzchni 38m2. Taki rozmiar pokoju pozwala na odpowiednie rozmieszczenie sprzętu audio-wideo, uwzględniając przy tym odpowiednią odległość ekranu i głośników od widza. Przykładowe wymiary pokoju przeznaczonego na kino domowe, według standardu THX to:

 • wysokość - 3,2 m, 
 • szerokość - 4,8 m, 
 • długość - 8,0 m,

Odpowiednia izolacja pokoju - złożone obliczenia akustyczne

Komfort podczas oglądania filmu jest bardzo ważny. Nie da się w pełni skupić na seansie jeżeli do pomieszczenia kinowego dochodzą niepożądane dźwięki z zewnątrz. Problem ten można wyeliminować dzięki odpowiedniej izolacji akustycznej okien, drzwi, ścian i stropów. Przygotowując pokój kinowy w domu, ważne jest aby izolacja działała w obie strony i chroniła zarówno przedostawanie się dźwięków z zewnątrz do wewnątrz sali jak i ścieżki dźwiękowej na zewnątrz. Wykonanie dedykowanych elementów akustycznych gwarantuje minimalizację rezonansów własnych kina domowego . Zastosowana technologia i wyważona ilość ustrojów pochłaniających w naszym najnowszym projekcie zapewnia obniżenie pogłosu pomieszczenia do 0.45 - 0.5 sek. Jest to pogłos gwarantujący naturalny odbiór ścieżki dźwiękowej w trakcie oglądania filmów, dzięki czemu pomieszczenie będzie przytulne dla ucha.

Nagłośnienie 7.2 w wersji instalacyjnych głośników B&W

Dzięki optymalnie rozmieszczonym głośnikom w domowej sali kinowej, widzowie, mogą odnieść wrażenie, że przedstawiona na ekranie scena rozgrywa się dookoła nich. System nagłośnienia składa się z procesora dźwięku, który odtwarza ścieżkę dźwiękową podczas seansu. Prawidłowy dobór urządzeń do wysokiej jakości kina domowego nie bazuje jednak na subiektywnych decyzjach osoby dobierającej konfigurację. Należy wziąć pod uwagę szereg czynników i skupić się przede wszystkim na sprzęcie dostosowanym do panujących warunków. Do standardowej, nowoczesnej sali kinowej dla 9 osób polecamy nagłośnienie 7.2 w wersji instalacyjnych głośników B&W. Taki wariant użyliśmy we własnym projekcie. Dzięki zastosowaniu wysokiej klasy przetworników oraz symetrycznemu układowi wzmacniacza mocy widz otrzymuje jakość dźwięku o spektakularnej naturalności i czystości. Producent, stosując karbonowe głośniki wysokotonowe, kevlarowe głośniki FST i 7” głośniki Rohacell® (technologię zapożyczoną wprost z rynku lotniczego) zapewnia niską masę drgającą a co za tym idzie wysoką dynamikę głośników, a jednocześnie nadzwyczajną sztywność membran. Całość ku uciesze naszych uszu.

Ekran Stewart Filmscreen o imponującej przekątnej 176 ”

pokój kinowy w domuDuży ekran to podstawa zarówno standardowego jak i domowego kina. Ekrany pochodzące od znanego i cenionego producenta Stewart Filmscreeen to nowoczesna i innowacyjna linia ekranów projekcyjnych. Każdy ekran jest indywidualnie konfigurowany i wykonywany pod specjalne zamówienie. Charakteryzują się przede wszystkim wysoką jakością tkanin projekcyjnych dostosowanych do projekcji 4K UHD, doskonałą płaskością i jednorodnością rozproszenia światła. Do sali kinowej na 9 osób zastosowaliśmy Ekran Stewart Filmscreen o imponującej przekątnej 176”, co gwarantuje absolutnie odlotowe wrażenia podczas seansu filmowego.

Główne zalety ekranów Stewart Filmscreen:

 • szeroki wybór ekranów, ramowych, maskowanych, elektrycznych, itp. 
 • doskonała jednorodność materiału (własne laboratorium badawcze) 
 • równomierne rozproszenie światła 
 • ramy pokryte aksamitem (brak refleksów świetlnych) 
 • indywidualnie konfigurowane,
 • doskonale sprawdzające się do projekcji 4K+.

Pełna automatyka pomieszczenia

Ściany kina domowego powinny mieć kolor ciemny o matowym wykończeniu, gdyż takie rozwiązanie sprawi, że światło emitowane przez projektor nie będzie się w nich odbijać i rozpraszać widza. Ważne, aby ściany odpowiednio harmonizowały się z kolorem mebli domowej sali kinowej. Zastosowanie dyskretnego i ściemnionego oświetlenia w trakcie projekcji filmu, eliminuje niepożądany kontrast między ekranem a resztą pomieszczenia. Do delikatnego rozjaśnienia mroku, idealnie sprawdzają się podświetlane podesty i lampki, pozwalające na swobodne poruszanie się. Świetnym rozwiązaniem są światłowodowe lampy wkomponowane w panele ścienne, sufit lub wszelkiego rodzaju elementy dekoracyjne. Ich zastosowanie pełni nie tylko funkcję oświetleniową ale również stanowi elegancki element dekoracyjny wnętrza. We własnym projekcie zastosowaliśmy pełną automatykę sterującą natężeniem światła w sali kinowej. Wygodne, precyzyjnie działające rozwiązanie pozwoli w pełni korzystać użytkownikom z emitowanych projekcji.

Zobacz nasze realizacje kin domowych.

Prywatna sala kinowa - o czym jeszcze należy pamiętać?

Projektując swoje domowe kino, nie można zapomnieć również o jego ogólnym wystroju i dodatkach, które sprawią, że będziemy mogli w pełni zrelaksować się podczas projekcji filmu. Pamiętajmy zatem o takich elementach jak:

 • wygodna sofa, narożnik lub rozkładane fotele z podnóżkami (istnieją również fotele dedykowane specjalnie do domowego kina, z wbudowanymi elementami na kubek czy popcorn),

 • pufy, fotele workowe typu beanbag (uwielbiane zwłaszcza przez dzieci), które zapewnią dodatkowe miejsca do siedzenia,

 • szafki i konsole RTV, w których będziemy mogli ukryć sprzęt do kina domowego oraz nagłośnienia,

 • stolik kawowy i/lub pomocnicze stoliki boczne, na które można swobodnie odłożyć napoje i przekąski podczas seansu,

 • rolety i/lub grube aksamitne zasłony przyciemniające okna, dzięki którym światło z zewnątrz nie będzie rozpraszało nas podczas oglądania filmu, a nasza domowa sala kinowa zyska niepowtarzalny teatralny charakter,

puchaty dywan lub miękka wykładzina dywanowa, narzuty i poduchy, których tekstury i bogate wzornictwo dopełnią charakteru naszego pomieszczenia oraz sprawią, że nasz pokój kinowy stanie się ciepły i przytulny.


Kino domowe - estetyka wnętrza

Wygospodarowanie w domu odrębnego pokoju projekcyjnego, daje wiele możliwości pod względem jego aranżacji. W zależności od preferencji, salę kinową można urządzić tematycznie, nawiązując np. do ulubionego filmu. Ważne by osoba oglądająca film czuła się w niej komfortowo a zastosowane rozwiązania nie rozpraszały jej uwagi podczas seansu. Projekt sali kinowej dla 9 osób powinien połączyć szereg aspektów technicznych tak, aby zoptymalizować odtwarzanie torów audio i video. Architekci czuwają, by zapewnić widzowi komfort i wygodę podczas seansu. Wymienione wyżej wytyczne pozwolą Ci osiągnąć perfekcję działań, a stworzona w domu sala kinowa lub dowolna strefa rozrywki z całą pewnością zachwyci swoją funkcjonalnością i wyjątkowym wyglądem.


Specjalista z dziedziny nowoczesnych technologii multimedialnych. Z zamiłowania akustyk.
Założyciel firmy hdcinema, za pośrednictwem której realizuje swoją pasję do dobrej jakości obrazu i dźwięku.


Komentarze


Zobacz również