Sprawdź kalibrację swojego TV/projektora! Kliknij
HDCinema logo

Nowoczesne technologie
w prostych słowach

Projekt i realizacja sali kinowej dla 9 osób

Projekt i realizacja sali kinowej dla 9 osób

Nowoczesny projekt sali kinowej dla 9 osób to idealna propozycja dla ludzi ceniących sobie komfort i wygodę. Takie rozwiązanie sprawi, że bez wychodzenia z domu poczujesz się jak w prawdziwej i prestiżowej sali kinowej, a to wszystko za sprawą wysokiej jakości sprzętu elektronicznego światowej klasy producentów. Niżej przedstawimy jaki sprzęt wybraliśmy do naszej najnowszej realizacji.

Wymiary

sala kinowa domowaPodstawą jest dobrze zagospodarowana przestrzeń. Coraz więcej rodzin decyduje się na wykorzystanie pomieszczeń piwnicznych i realizację sali kinowej w domu. Należy pamiętać, że wielkość przestrzeni w tym przypadku ma ogromne znaczenie. W tym wypadku mieliśmy do dyspozycji pomieszczenie o powierzchni 38m2, taki rozmiar pokoju pozwala na odpowiednie rozmieszczenie sprzętu audio-wideo, uwzględniając przy tym odpowiednią odległość ekranu i głośników od widza. Przykładowe wymiary pokoju według standardu THX to:

  • wysokość - 3,2 m, 
  • szerokość - 4,8 m, 
  • długość - 8,0 m,

Odpowiednia izolacja pokoju - złożone obliczenia akustyczne

Komfort podczas oglądania filmu jest bardzo ważny, nie da się w pełni skupić na seansie jeżeli do pomieszczenia kinowego dochodzą niepożądane dźwięki z zewnątrz. Wyeliminować problem można dzięki odpowiedniej izolacji akustycznej okien, drzwi, ścian i stropów. W przypadku kin domowych, ważne jest aby izolacja działała w obie strony i chroniła zarówno przedostawanie się dźwięków z zewnątrz do wewnątrz sali jak i ścieżki dźwiękowej na zewnątrz. Wykonanie dedykowanych elementów akustycznych gwarantuje minimalizację rezonansów własnych pomieszczenia. Zastosowana technologia i wyważona ilość ustrojów pochłaniających w naszym najnowszym projekcie zapewnia obniżenie pogłosu pomieszczenia do 0.45 - 0.5 sek. Jest to pogłos gwarantujący naturalny odbiór ścieżki dźwiękowej w trakcie oglądania filmów, pomieszczenie będzie przytulne dla ucha.

Nagłośnienie 7.2 w wersji instalacyjnych głośników B&W

Dzięki optymalnie rozmieszczonym głośnikom w domowej sali kinowej, widzowie, mogą odnieść wrażenie, że przedstawiona na ekranie scena rozgrywa się dookoła nich. System nagłośnienia składa się z procesora dźwięku, który odtwarza ścieżkę dźwiękową podczas seansu. Prawidłowy dobór urządzeń do wysokiej jakości kina domowego nie bazuje jednak na subiektywnych decyzjach osoby dobierającej konfigurację. Należy wziąć pod uwagę szereg czynników i skupić się przede wszystkim na sprzęcie dostosowanym do panujących warunków. Do standardowej, nowoczesnej sali kinowej dla 9 osób polecamy nagłośnienie 7.2 w wersji instalacyjnych głośników B&W. Taki wariant użyliśmy we własnym projekcie. Dzięki zastosowaniu wysokiej klasy przetworników oraz symetrycznemu układowi wzmacniacza mocy, widz otrzymuje jakość dźwięku o spektakularnej naturalności i czystości. Producent stosując karbonowe głośniki wysokotonowe, kevlarowe głośniki FST i 7” głośniki Rohacell® (technologię zapożyczoną wprost z rynku lotniczego) zapewnia niską masę drgającą a co za tym idzie wysoką dynamikę głośników, a jednocześnie nadzwyczajną sztywność membran. Całość ku uciesze naszych uszu.

Ekran Stewart Filmscreen o imponującej przekątnej 176 ”

pokój kinowy w domuDuży ekran to podstawa w standardowego jak i domowego kina. Ekrany pochodzące od znanego i cenionego producenta Stewart Filmscreeen to nowoczesna i innowacyjna linia ekranów projekcyjnych. Każdy ekran jest indywidualnie konfigurowany i wykonywany pod specjalne zamówienie. Charakteryzują się przede wszystkim wysoką jakością tkanin projekcyjnych dostosowanych do projekcji 4K UHD, doskonałą płaskością i jednorodnością rozproszenia światła. Do sali kinowej na 9 osób zastosowaliśmy Ekran Stewart Filmscreen o imponującej przekątnej 176”, odlotowe wrażenia gwarantowane.

Główne zalety ekranów Stewart Filmscreen:

  • szeroki wybór ekranów, ramowych, maskowanych, elektrycznych, itp. 
  • doskonała jednorodność materiału (własne laboratorium badawcze) 
  • równomierne rozproszenie światła 
  • ramy pokryte aksamitem (brak refleksów świetlnych) 
  • indywidualnie konfigurowane doskonale sprawdzający się do projekcji 4K+.

Pełna automatyka pomieszczenia

Ściany kina domowego powinny mieć kolor ciemny a dodatkowo być matowe, takie rozwiązanie sprawi, że światło emitowane przez projektor nie będzie się w nich odbijać i rozpraszać widza. Ważne, aby ściany odpowiednio harmonizowały się z kolorem mebli. Zastosowanie dyskretnego i ściemnionego oświetlenia w trakcie projekcji filmu, eliminuje niepożądany kontrast między ekranem a resztą pomieszczenia. Do delikatnego rozjaśnienia mroku, idealnie sprawdzają się podświetlane podesty i lampki, pozwalające na swobodne poruszanie się. Świetnym rozwiązaniem są światłowodowe lampy wkomponowane w panele ścienne, sufit lub wszelkiego rodzaju elementy dekoracyjne. Ich zastosowanie pełni nie tylko funkcję oświetleniową ale również stanowi elegancki element dekoracyjny. We własnym projekcie zastosowaliśmy pełną automatykę sterującą natężeniem światła w sali kinowej. Wygodne, precyzyjnie działające rozwiązanie pozwoli w pełni korzystać użytkownikom z emitowanych projekcji.

Estetyka wnętrza

Wygospodarowanie w domu odrębnego pokoju projekcyjnego, daje wiele możliwości pod względem jego aranżacji. W zależności od preferencji, salę kinową i można urządzić tematycznie, nawiązując np. do ulubionego filmu. Ważne by osoba oglądająca film czuła się w niej komfortowo a zastosowane rozwiązania nie rozpraszały jej uwagi podczas sensu. Projekt sali kinowej dla 9 osób powinien połączyć szereg aspektów technicznych aby zoptymalizować odtwarzanie torów audio i video. Architekci czuwają by zapewnić widzowi komfort i wygodę podczas seansu. Wymienione wyżej wytyczne pozwolą Ci osiągnąć perfekcję działań, a stworzona w domu sala kinowa lub dowolna strefa rozrywki z całą pewnością zachwyci swoją funkcjonalnością i wyjątkowym wyglądem.


Specjalista z dziedziny nowoczesnych technologii multimedialnych. Z zamiłowania akustyk.
Założyciel firmy hdcinema, za pośrednictwem której realizuje swoją pasję do dobrej jakości obrazu i dźwięku.


Komentarze


Zobacz również