Będąc przewrotnym zadam pytanie: A dlaczego w szpilkach nie chodzimy w góry?
Decydując się na zakup projektora powinniśmy automatycznie zakupić dopasowany do niego ekran. Proste? Jeżeli przyjmiemy to za fakt nasze sale konferencyjne, sale kinowe, restauracje, sale balowe mają szansę na prawidłową projekcję i dobrej jakości obraz.
W dalszej części postaram się przybliżyć dlaczego ekran jest niezbędny i jaką ma przewagę nad ścianą. Na razie wbiliśmy flagę w wierzchołek góry lodowej, to co pod powierzchnią to chleb codzienny profesjonalistów od projektowania systemów multimedialnych.
Czy wiesz jakie parametry ekranu są najważniejsze?
Płaskość? Gain? Przekątna? Warunki oświetlenie w pomieszczeniu?
Wszystkie? A może jeszcze coś innego?
Moją intencją nie jest napisanie almanachu branżowego, ale uzmysłowienie obszerności zagadnienia. Z drugiej strony trudno o uniwersalną recepturę, bo każda przestrzeń ma swoje niepowtarzalne parametry i inną funkcjonalność, ale spróbujmy.
Źródło: Draper INC – ekran z systemem linek napinających
Dobór tkanin dla widowni
Dobrej jakości obraz cechuje się wysokim kontrastem i zrównoważoną jasnością. Gwarantuje taką samą widoczność prezentowanych treści dla wszystkich uczestników. Inaczej dobierzemy tkaninę dla osób siedzących tylko w pobliżu osi ekranu, a inaczej dla osób siedzących w długich rzędach. Ci ostatni będą patrzyli na ekran pod większym kątem, co może powodować nieprzyjemne przyciemnienie ekranu.
Źródło: Adeo Screen
Tkaniny ekranów umożliwiają pełną kontrolę nad strumieniem światła wychodzącym z projektora. Mogą odbijać światło z projektora w różne kąty i zapewnić te same wrażenia każdemu widzowi.
Różne kąty patrzenia wymagają różnych tkanin
Warunki oświetlenia
Nawet najdroższy ekran i projektor wymagają precyzyjnej kontroli warunków oświetlenia. Oświetlenie sztuczne powinno mieć możliwość płynnej regulacji jasności i powinno być starannie rozmieszczone. Musimy mieć możliwość izolacji światła dziennego wpadającego przez okna czy szklenia. W konfrontacji słońce kontra żarówka w projektorze jesteśmy zawsze na przegranej pozycji. Stąd wprowadzanie rolet/zasłon to czynnik niezbędny przy projekcji w dzień.
Najważniejsze cechy
Kupując ekran wybierać należy ekran z czarnym obramowaniem oraz z linkami bocznymi napinającymi tkaninę. Głęboka czerń ramki podnosi postrzegany kontrast. Linki napinając tkaninę gwarantują, że obraz będzie płaski i unikniemy kłopotliwego zawijania się bocznych krawędzi ekranu lub deformacji całej powierzchni. Jakie ma to opłakane skutki wystarczy wyobrazić sobie linie np. z excela na nierównej płaszczyźnie.
Przykład postrzegania jasności w zależności od koloru tła. Pasek na środku jest jednolitej szarości!
Zdjęcie ekranu bez linek napinających po kilku miesiącach używania: prosta linia jest pofalowana na całej powierzchni co świadczy o poważnej deformacji tkaniny
Ekrany w stałej ramie
Najlepszą płaskością cechują się ekrany ze stałą ramą. Raz napięte zachowują swoje parametry przez wiele lat. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe z przyczyn technicznych bądź użytkowych, ale warto to mieć na uwadze. Ponadto ekran ramowy będzie tańszy od ekranu elektrycznego.
Malowanie ekranu na ścianie
Metodę pozostawiłbym amatorom DIY. W świecie rzeczywistym zakładając nawet perfekcyjnie płaską ścianę i perfekcyjnie położoną farbę rezultat pozostawia wiele do życzenia. Każdy nawet tańszy ekran w sztywnej ramie pozwoli uzyskać zdecydowanie lepsze parametry wyświetlania.
Reasumując
Ściana jest idealnym elementem architektonicznym natomiast nigdy nie będzie posiadała nawet podstawowych cech ekranu projekcyjnego. Główne powody:
- nie ma wystarczającej płaskości
- odbija padający strumień świetlny w przypadkowych kierunkach
- nie ma jednorodnej barwy
- nie ma czarnego obramowania wokół obrazu
Te wszystkie cechy spełniają natomiast dobrej klasy ekrany, specjalnie dobierane do pomieszczenia i do specyficznych warunków tam panujących.
Stosując ekrany można uzyskać wysoką jakość obrazu, satysfakcjonujący kontrast i gwarancję, ż prezentacje i filmy będą wyglądały profesjonalnie.
Specjalista z dziedziny nowoczesnych technologii multimedialnych. Z zamiłowania akustyk.
Założyciel firmy hdcinema, za pośrednictwem której realizuje swoją pasję do dobrej jakości obrazu i dźwięku.