Sprawdź kalibrację swojego TV/projektora! Kliknij
HDCinema logo

Nowoczesne technologie
w prostych słowach

Inteligentne budynki czyli co w ścianie piszczy (2).

Inteligentne budynki czyli co w ścianie piszczy (2).

Co warto automatyzować?

Uważam, że na automatyzację należy spojrzeć z perspektywy oszczędności czasu. Każda czynność wymagająca atencji użytkownika sumuje się. Gdy tych czynności będzie przybywało, będą one absorbowały coraz więcej czasu.

Rozważania najlepiej poprzeć przykładami: jeżeli mamy 16 okien z elektrycznymi roletami, 50 obwodów oświetlenia, oświetlenie elewacji, 4 strefy ogrzewania, rekuperację, system alarmowy, domofon, kino domowe, elektryczne silniki, zawory, zraszacze ogrodowe, bramy garażowe, markizę, nagłośnienie w kilku pomieszczeniach to generalnie mamy co robić w naszym domu. Ponadto każdy fachowiec instalując swoje urządzenie zostawił nam jakąś klawiaturkę sterującą, pilota bądź przycisk w mało dogodnym miejscu. Super. Jeżeli jeszcze zdamy sobie sprawę, że wyłącznie jedna osoba w domu potrafi to wszystko obsłużyć i że tą osobą jesteś ty – to sygnał, że czas na zmiany.

Przy zastosowaniu automatyki nie tylko możemy indywidualnie sterować każdym z wymienionych wcześniej obwodów. Możemy tworzyć między nimi interakcję – czyli sprawić, że dom zacznie zachowywać się logicznie.

Pogrupowanie rolet pomieszczeniami, kondygnacjami, czy sterowanie całością jest oczywiste, ale automatyczne ich opuszczenie w momencie uzbrojenia alarmu to już namiastka automatyki budynkowej. Zraszanie ogrodu zależne od zegara astronomicznego, temperatury i wilgotności gdy nas nie ma w domu nie stwarza większego problemu. Czasowo-zależne schematy ogrzewania domu, to standard, ale z bieżącymi wykresami temperatury, raportem o zużyciu energii, uzależnionym dodatkowo od stanu otwarcia okien to coś więcej. Przy okazji racjonalne zdefiniowanie temperatur w strefach przyczynia się do mniejszych rachunków za ogrzewanie.

Automatyczne zwijanie markizy przy zbyt silnym wietrze, oświetlenie elewacji po zachodzie słońca, regulowane natężenie światła i sterowanie domem z tabletu również przez internet to wybrane funkcje z naszych realizacji. To funkcje które rzeczywiście oszczędzają nasz czas i pozwalają w sposób inteligentny zarządzać codziennymi zdarzeniami.

A jak mówi przysłowie „czas to pieniądz”. Osoby związanie z dużym biznesem inwestują w śmigłowce aby szybciej się przemieszczać, więc i w przypadku automatyki takie spojrzenie staje się słuszne.


Specjalista z dziedziny nowoczesnych technologii multimedialnych. Z zamiłowania akustyk.
Założyciel firmy hdcinema, za pośrednictwem której realizuje swoją pasję do dobrej jakości obrazu i dźwięku.


Komentarze


Zobacz również


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/klient.dhosting.pl/stanyy/hdcinema.pl/public_html/blog2/tpl/modern/modules/news-details.php on line 42